Peyzaj (Doğa) onarımı, bozunum veya müdahale sonucu yapı ve fonksiyon özellikleri değişen doğal alanlarda uygulanan, eski haline getirme (restorasyon, biyorestorasyon), doğaya yeniden kazandırma (rehabilitasyon), ya da yeni peyzaj oluşturma (reklamasyon) çalışmalarını içeren çalışmalardır.

Karaoğlu Peyzaj olarak Peyzaj onarımı çalışma alanlarımız; Karayolu, demiryolu ve otoyol şevleri, boru hatları, maden sahaları, barajlar, santraller vb. enerji kaynakları işletmeleri, spor sahalarının oluşturulması, erozyon kontrolü gerektiren durağan olmayan şevler, doğal çayır mera vb. Bu alanlarda mevcut doğal dokuya müdahale edildiği için doğada tahribatlar oluşmaktadır. Tahribatı onarmak ve oluşan erozyon riskini en aza indirgemek için imalat sonrası tahrip edilen yüzeylerin koruma altına alınması gerekmektedir.

Karaoğlu Peyzaj olarak sektörümüzdeki uzmanlığımız ile erozyon kontrol sistemleri ve doğa onarımında da profesyonel olarak şev stabilizasyonlarında Hydroseeding, Hydromulch ve Euromat uygulaması, erozyon katsayısı yüksek extrem koşullarda ise Jute – mate, Geoweb, Çelik ağ sistemi, Green Armor sistemi uygulaması konusunda hizmetler sunuyoruz. Sektöründeki en geniş kapasiteli ve modern ekipmanlarımız, deneyimli teknik personel, operatör ve uzman mühendislerimiz ile sizlere bu alanda güvenilir bir çözüm ortağı oluyoruz.

Ayrıca Karaoğlu Peyzaj olarak erozyon ve doğa onarımı için gerekli olan tüm malzeme teminlerini sağlıyor ve uygulama konusunda teknik destek hizmeti de sunuyoruz.

Yaklaşık 15.000.000 m2 tamamlanmış Hydroseeding imalatı

Tahrip olan alanlarda şev stabilizasyonunda eğim derecesine, zemin yapısına ve iklim durumuna göre farklı yöntemler kullanmaktayız. Dünya çapında yoğun olarak kullanılan Hydroseeding (Sulu Tohumlama) uygulamalarının yanı sıra erozyon katsayısı yüksek extrem koşullara sahip alanlarda da teknolojik açıdan geliştirilmiş yöntemlerle de hizmet vermekteyiz.

Ayrıca firmamız tarafından çimlendirme haricinde otoyol bitkilendirmesi de profesyonel ekiplerimizle yapılmaktadır.
Karaoğlu Peyzaj olarak kullandığımız ve hizmet verdiğimiz şev stabilizasyon yöntemleri;

1. Hydroseeding yöntemi ile çimlendirme

Hydroseeding sulu tohumlama yönteminin genel adıdır. Hydroseeding yöntemi ile yapılan bitkilendirme, yüzey erozyon kontrolünde önemli rol oynar. Erozyon ve yüzey akışı kontrol etmede temel faktör olarak düşünülmektedir, öyle ki su erozyonuna bağlı toprak kaybının 100 kat azaltılabildiği kanıtlanmıştır. Uygulama alanının yapısına, eğimine ve iklim özelliklerine göre kullanılacak mulch türü ve ek aktivatörlerle farklı isimlerde uygulanmaktadır. Hydroseeding Nebati toprak yapısına sahip düze yakın ve az eğimli şevlerde başarı oranı yüksek bir uygulamadır.

GÜNLÜK HYDROSEEDING KAPASİTEMİZ 120.000 m2

2. Hydromulch yöntemi ile çimlendirme

Bu yöntem nebati içeriği olmayan dik ve dike yakın alanlardan uygulanmaktadır. Hydroseeding uygulamasına göre kullanılan mulch türü ve ek aktivatörlerle daha etkili ve başarı oranı yüksek bir yöntemdir.

GÜNLÜK HYDROMULCH KAPASİTEMİZ 55.000 m2

3. Euromat yöntemi ile çimlendirme

EURO-MAT yönteminde kullanılan mulch mekanik ve kimyasal birleştirme konusundaki benzersiz kombinasyonu sağlamakta, eşsiz bir yapı ve toprağa yapışma özelliğine sahip bir erozyon kontrol battaniyesi oluşturmaktadır. Bu fiber kompleksi tohum ve toprak düzenleyicileri ile birlikte Uluslararası standartlara uygun Hydroseedeer makinası ile uygulanarak mümkün olan en yüksek teknik seviyeyi sağlar, sabitleme zorluğu ve zamanı, toprak hazırlığı, lojistik ve saha erişimi ile ilgili sorunlar olmadan üstün bir seviyede acil koruma sağlar.

GÜNLÜK EUROMAT KAPASİTEMİZ 30.000 m2

Karaoğlu Peyzaj olarak erozyon katsayısı yüksek extrem koşullara sahip alanlarda ileri teknoloji ürünlerle vermiş olduğumuz hizmetler ise;

 1. Jute – mate uygulaması
 2. Geoweb uygulaması
 3. Çelik ağ sistemi
 4. Green Armor sistemi

Karaoğlu Peyzaj olarak erozyon kontrolü ve doğa onarımı için temin ettiğimiz malzemeler ise;

 1. Wood fiber mulch
 2. BFM mulch
 3. FGM mulch
 4. Toprak düzenleyiciler
 5. Toprak sabitleyiciler
 6. Özel tohum türleri
 7. Özel gübreler